SESSİZ CENNETİM SANA ALEMİN SOHBET VE YARDIMLAŞMA PLATFORMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SESSİZ CENNETİM SANA ALEMİN SOHBET VE YARDIMLAŞMA PLATFORMU

ÖDEV,MP3,PROGRAM,HMTL KOD,WEBMASTER,WEBTASARIM,GOOGLE,SOHBET,CHAT,SESLİ CHAT,YARDIM VE DESTEK SİTESİ,HACKER,SAĞLIK,SPOR,BİLGİ VE PAYLAŞMA PLATFORMU

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Erken Doğum (Preterm Doğum)

YazarMesaj
DJ_MEKANSIZ
SÜPER AKTİF
SÜPER AKTİF
DJ_MEKANSIZ

REP GÜCÜ : 9

DJ_MEKANSIZ
SESSİZCENNET:

Erken Doğum (Preterm Doğum) Empty
MesajKonu: Erken Doğum (Preterm Doğum)   Erken Doğum (Preterm Doğum) Icon_minitimePerş. Şub. 12, 2009 6:44 pm

37. gebelik haftasından önce olan doğumlar erken olarak adlandırılır.Bebek bilhassa akciğer olgunlaşması açısından tam yeterli olmadığı için doğduktan sonra solunum sıkıntısı açısından risk altındadır.Oran tüm doğumların %10 u kadardır.

Bu bebekler daha yetersiz bağışıklık ve mikroplarla savaşma yeteneği ve nörolojik gelişim eksikliği nedeniyle basit enfeksiyonlara karşı bile dayanıksızdır.Kalıcı sakatlıklar olabilmektedir.

Nedenleri ve risk faktörleri nelerdir?

ü Enfeksiyonlar Vaginadan bebeğin yaşadığı keseye geçerek hem bebeği hemde kese cidarını iltihaplandırabilirler.

ü Düşük sosyoekonomik düzey

ü Genç anneler ve ileri annelik yaşı (18’den küçük, 40’tan büyük)

ü Sigara kullanımı

ü Gebelik öncesi düşük kilo

ü Gebelik öncesi bakım yetersizliği

ü Önceki gebelikte erken doğum hikayesi

ü Rahim anomalileri (çift rahim,rahim içinde septum-perde gibi)

ü Myomlar

ü Rahim ağzı yetersizliği

ü Plasentanın anormal yerleşimi, plasenta previa gibi

ü Erken membran rüptürü,suların erken gelmesi

ü Polihidramnios

ü Çoğul gebelikler

ü Annenin sistemik hastalıkları (diyabet,anemi, hipertansiyon gibi)

Erken doğum tehdidinin belirtileri nelerdir?

Erken doğum olacağını önceden belirleyen herhangi bir test maalesef yoktur.Fakat erken doğuma yol açabilen faktörlere göre tedbir alınabilir.

1-Enfeksionların uygun tedavisi

2-Gebelikte ilişki sıklığını azaltma(haftada 1 gibi)

3-Uzun yolculuklardan kaçınma(2 saatten daha uzun yolculuklar tavsiye edilmez)

4-Sık sık ,az az yemek yeme (bilhassa doğuma yakın tarihlerde.)

5-Gebeliğin sonlarına doğru yan yatma alışkanlığı oluşturulmalıdır. Bilhassa sol yan tercih edilir.

6-Son haftalarda istirahat süreleri artırılmalıdır

7-Doktorunuzun uygun gördüğü aralıklarla mutlaka muayene olunmalıdır.

8-En ufak yakınmada doktorunuzu haberdar ediniz.Bilhassa kanama olursa, bel ve kasıklarda sırta vuran ritmik ağrılar olursa,su gelirse veya bebek hareketleri çok azalır yada durursa mutlaka dokturunuza haber veriniz.

Tanı nasıl konulur?

Muayenede rahim kasılmaları tesbit edilir.Başlangıçta alttan muayeneden kaçınmalıdır. Bunun yerine ultrason ile rahim ağzı açıklığı olup olmadığı tesbit edilmelidir. Eğer yine fikir sahibi olunamıyorsa azami dikkat gösterilerek alttan muayene yapılabilir.Rahim ağzı yumuşamış fakat açılmamışsa hala şans vardır. Doğumu mümkün olduğunca geciktirmeli ve bebek akciğer olgunlaşmasını sağlamak için gereken zaman kazanılmalıdır.NST yapılmalıdır.Eğer su gelmişse yada rahim ağzı 4 cm den fazla açılmışsa artık zaman kalmamıştrır. Doğum gerçekleşir.

Erken doğum tehdidinin tedavisinde ne yapılır?

Tedavi için zaman geç değilse anne adayı mutlaka hastaneye yatırılmalı uygun tedavi başlanmalı ve olası erken doğumda bebeğin solunum sıkıntısını azaltmak için uygun ilaçlar verilmelidir. Bebeğin sıkıntılı doğabileceğini hesab ederek doğum sonrası planlanmalı ve bebek mutlaka doğumdan sonra güvenle tedavi edilebileceği prematüre servisi olan ve ekipmanı yeterli hastanelerde doğurtulmalıdır.

Get your own Chat Box! Go Large!

https://sessizcennetim.yetkin-forum.com

Erken Doğum (Preterm Doğum)
1 sayfadaki 1 sayfası